Jak se starat o fitness nářadí, aby vám vydrželo co nejdéle

Jestli jste majitelem vlastního cvičebního vybavení, je důležité mít na paměti, že o cvičební nářadí je nutné se starat a věnovat mu občasnou péči. Čím lépe s ním budete zacházet, tím déle vám bude sloužit a současně budete mít jistotu, že vám nehrozí úraz případným zřícením či rozpadnutím cvičebního stroje. Poradíme vám, jak na to.

Jak se starat o fitness nářadí, aby vám vydrželo co nejdéle
Jak se starat o fitness nářadí, aby vám vydrželo co nejdéle

Slunce ne

Začneme už tím, že je velmi důležité, kam si svoje cvičební nářadí postavíte. Řada cvičebních strojů totiž obsahuje materiály jako latex, vinyl nebo jiné umělé hmoty citlivé na UV záření, a proto byste je rozhodně neměli nechávat stát na přímém slunci. Potahy sedadel cvičebních strojů a další části se na přímém slunečním světle rychleji opotřebují. Buď je tedy dejte dále od oken, anebo okna nechávejte pokud možno zastíněná. A pokud se jedná o menší cvičební pomůcky jako odporové pásy, vinylová závaží a další malé předměty, vůbec nejlépe uděláte, když je budete schovávat v neprůhledné krabici či ve skříni

Ani zima, ani hic

Dalším důležitým pravidlem, které se možná zdá na první pohled samozřejmé, ale ve skutečnosti se jím ne každý řídí, je, že byste za každou cenu měli svoje cvičební nářadí chránit před velkými teplotními šoky. Působením tepla a chladu se totiž všechny materiály, jak je známo, roztahují a smršťují, a vaše cvičební nářadí pochopitelně není výjimkou. Vinou toho pak mohou začít povolovat pevné spoje a celé nářadí se stane chatrnějším a méně stabilním. Proto nářadí, které zrovna nepotřebujete, rozhodně neukládejte například přes zimu do garáže nebo do kůlny, která není tepelně izolovaná. Je určitě vhodnější jej dát do místnosti s regulovanou teplotou, která se příliš neliší od teploty vaší „tělocvičny“.

Běžecký pás inSPORTline FlatRun. Zdroj: Insportline

Mýdlo + latex = problém

Každé cvičební nářadí je potřeba čas od času očistit. Používejte k tomu však vždy jenom ty čisticí prostředky, které jsou doporučené pro materiál, z nějž je nářadí vyrobeno. Například už zmíněný latex – z něj jsou vyrobeny například některé jógamatky – není choulostivý pouze na slunce, ale také na mýdlo, které jej přímo rozkládá. Místo mýdlové vody v tomto případě sáhněte třeba po nějakém ekologičtějším řešení, například po čisticí utěrce na rostlinné bázi, skvěle ale funguje i obyčejná žínka s trochou octové vody. S čištěním latexových materiálů to ale raději nepřehánějte a pokud na nich nejsou viditelné nečistoty, používejte k omývání pouze čistou vodu. Jinak zcela postačí očistit je přibližně jednou týdně, a to i při každodenním používání. Pokud si s nimi zacvičíte jenom sem tam, úplně postačí očistit je jednou za měsíc. 

Ach, ten prach

Stejně jako každé jiné zařízení s pohyblivými částmi, jako jsou různé kladky či ložiska, je i cvičební nářadí velmi choulostivé na prach. Pokud tedy nemáte jinou možnost než mít posilovnu v suchém a prašném prostředí, nemáte současně jinou možnost než se železnou pravidelností sahat po vysavači, kterým případný prach ze všech spár, škvír a mezer vysajete. Jinak se může dostat nejen do pohyblivých částí a pásů, ale také do elektroniky, a věřte, že to opravdu nechcete. Elektronické ovládací prvky (panely, dotykové displeje) pak můžete jednou za měsíc vyčistit bavlněnými tampónky napuštěnými alkoholem. Nezapomeňte rovněž přibližně jednou za měsíc vypojit všechny elektronické kontakty a setřít prach i z jejich konektorů. Jen se předtím rozhodně ujistěte, že jste zařízení z elektriky vytáhli, aby nedošlo k případnému zkratu, a znovu ho zapojte až když budete mít jistotu, že jsou všechny konektory dokonale suché. 

Nemlaťte s tím

… deset, jedenáct, dvanáct! A bum! Řada lidí s velkým vypětím dokončí svoji sadu cviků a hned poté s nářadím švihne o zem, jako by je pálilo v rukou. Jasně, silový trénink je skvělá věc a chápeme, že při cvičení s velkými vahami se jich člověk po docvičení hned rád zbaví. Měli byste ovšem vědět, že se s každým tvrdým pádem a nárazem vaše cvičební nářadí trošku poničí. V materiálu totiž způsobuje mikrofraktury, které kousek po kousku nástroji či nářadí ubírají na pevnosti. Raději udělejte o jeden cvik méně, ale nářadí po cvičení vždy jemně položte na podlahu nebo stojan, který je k tomu určen. Platí to zejména pro domácí vybavení, jako jsou závaží činek vyplněná cementem, u nichž hrozí rozsypání. Pokud jste však z posilovny zvyklí na odhazování činek, rozhodně zvolte profesionálnější kovová závaží s robustním gumovým okrajem.
 

Činkový set inSPORTline Pumpstar 2–20 kg. Zdroj: Insportline

Bakterie nechceme

Tím nejzřejmějším důvodem, proč byste čas od času měli svoje nářadí vyčistit, jsou bakteriální a hygienické problémy. Podle provedených studií se na rotopedu nahromadí až 70x více bakterií než na vodovodním kohoutku a na činkách najdete až 300x více bakterií než na veřejných toaletách

Je to tím, že zpocené, vlhké a teplé prostředí cvičebny je doslova termálními lázněmi pro bakterie, jako jsou E. coli, stafylokok a streptokok. Ty mohou způsobit zápal plic, meningitidu, vyrážky a infekce uší, očí a dýchacích cest. A i když jste jediná osoba, která používá vaši domácí posilovnu, již zaplavujete svým vlastním potem, mohou se na vašem zařízení shromáždit a rozmnožit bakterie, které jste si tam přinesli z okolního světa. Proto si rozhodně opatřete antibakteriální přípravek na čištění cvičebního nářadí a alespoň jednou za čtrnáct dní s ním svoje nářadí ošetřete. Váš imunitní systém vám jistě poděkuje.

Je článek užitečný?

1x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články