Jak převážet elektrokolo: Praktický rádce pro cesty bez stresu

Jízda na elektrokole otevírá nové obzory. Obvyklé překážky mizí a limity střídá svoboda. Chcete vyrazit do nových krajů a vzít svého dvoukolého parťáka s sebou? Převoz e-biku může být hračka, pokud víte, jak na to. Ať už se chystáte na víkendový výlet, do servisu, nebo na dovolenou, máme pro vás praktické tipy, jak elektrokolo přepravit bezpečně a bez zbytečné dřiny.

Jak převážet elektrokolo: Praktický rádce pro cesty bez stresu
Jak převážet elektrokolo: Praktický rádce pro cesty bez stresu

Převoz běžného kola nebývá problém. Cestování s elektrokolem je však trochu jiný příběh. Vyšší hmotnost, cena, citlivá elektronika a často atypický rám staví před přepravu novou výzvu, na kterou se vyplatí dobře připravit. Jak elektrokolo jednoduše a bez újmy převézt?

Baterie z kola ven!

Tak zní pravidlo číslo 1. Baterie e-kola váží 3-5 kg, jejím vyjmutím si proto značně ušetříte námahu při manipulaci a navíc se vyhnete nechtěnému poškození. 

Kratší cesty s větším autem? Kufr to jistí

Pokud máte v autě dost místa, nejjednodušší a nejbezpečnější způsob přepravy čeká kolo v jeho kufru. Stačí sklopit zadní sedačky, sundat přední kolo a můžete nakládat. 

E-bike položte na bok řetězem nahoru a podložte ho dekou nebo kartonem, abyste interiér auta ochránili před špínou a škrábanci. Jestli jste sundali přední kolo, myslete také na zajištění kotoučových brzd. Vložte mezi ně distanční klín nebo kousek kartonu, aby se nesemkly. A hlavně pozor na nechtěné stisknutí brzdové páky! 

Vezete dvě kola? Vložte mezi ně deku nebo molitanovou podložku, aby se neodřela. Položte je řídítky od sebe a zabezpečte popruhy, ať vám při jízdě neputují po kufru. 

Převoz na autě

Když přijde na převoz kol, většina z nás volí nosiče upevněné zvenku auta. Jaké možnosti se nabízejí? Vybírat můžete z uchycení na střeše, na zadních dveřích nebo na tažném zařízení. Ale pozor, první dvě možnosti skrývají nejedno úskalí. 

Střešní nosič

Elektrokola obvykle váží mezi 20-30 kg. Představte si tuto váhu tahat na střechu! Pěkný sportovní výkon a pro mnoho lidí nepřekonatelná výzva. Snadno navíc narazíte nejen na hmotnostní limit střešních nosičů, ale také na atypickou spodní rámovou trubku, která může pěkně zkomplikovat uchycení. E-kola svou robustní konstrukcí navíc zamávají s aerodynamikou jízdy. A co teprve když fouká nebo prší! Střešní nosiče se pro elektrokola jednoduše nehodí.
muž zvedající kolo na střechu auta

Upevnění na zadních dveřích

Převoz na zadních dveřích auta se může zdát jako praktické řešení, ale i tady musíte počítat s několika zásadními zádrhely. Tyto nosiče nejsou univerzální – pasují jen na vybrané modely aut, a i když sednou, nemusí vždy zajistit dostatečnou stabilitu.
Další problém přináší hmotnost elektrokol. Už jedno kolo znamená velkou zátěž, natož dvě! Panty zadních dveří nejsou na takovou váhu stavěné a můžou se poškodit. A aby toho nebylo málo, nosič s naloženými koly vám zablokuje přístup do kufru. To při delších cestách opravdu nechcete. Ani tento způsob proto nedoporučujeme.

Nosič na tažné zařízení - nejlepší volba

Snadné nakládání, rychlé upevnění, zachovaný přístup do kufru a maximální bezpečnost - nosič na tažné zařízení přináší nejvíce plusů!
Díky nízké poloze na něj zvládne naložit elektrokolo téměř každý a zajištění je u většiny modelů otázkou pár minut. Kolo navíc kryje samotné auto, takže tolik neovlivní aerodynamiku a stabilitu jízdy. Ani za silného deště nebo větru netrpí tolik jako na střeše. Další obrovská výhoda? Většina nosičů na tažné zařízení umožňuje sklopení i s naloženými koly, a kufr tak můžete kdykoliv otevřít bez větších potíží. Tento nosič zkrátka vítězí na plné čáře.
muž cyklista nakládající kola na auto na nosič na tažné zařízení

Na co si dát při výběru pozor?

✔️Nosnost tažného zařízení - najdete ji v technickém průkazu.

✔️Nosnost samotného nosiče - ujistěte se, že nosič vaše elektrokolo unese, zejména při převozu více kousků.

✔️Šířka kolejnic - elektrokola mívají často širší pneumatiky než běžná kola.

✔️Osvětlení a značka - nosič musí být vybaven světly a také registrační značkou, protože zakrývá zadní část auta. Pokud ji nechcete před každou cestou přehazovat z auta na nosič, doporučujeme si vyřídit třetí SPZ. Policie už neuznává na koleně vyrobené kopie, a pokud byste je použili nebo jeli bez značky, hrozí vám pokuta 5 000 – 10 000 Kč a 6 měsíců zákazu řízení. Třetí značku vám vystaví do 30 dní na každém dopravním úřadě za poplatek 600 Kč + 50 Kč za zapsání do technického průkazu.

Závěrečné tipy pro bezproblémové cestování:

Stabilní upevnění - použijte kvalitní upínací pásky a držáky rámu dobře utáhněte, aby se kola během jízdy nehýbala. Po pár kilometrech zkontrolujte, zda kola i nosič drží pevně na místě.

Jízdní vlastnosti - změna těžiště, ovladatelnost v zatáčkách, delší brzdná dráha a samozřejmě vliv na couvání a parkování, všechny tyto faktory vezměte v potaz a přizpůsobte jim jízdu.   

Baterie – pokud to jde, baterii z kola při převozu vyjměte. Snížíte tím jeho hmotnost a baterii ochráníte před poškozením i zloději! Kolo můžete také opatřit speciální ochrannou plachtou.

Ověřte si legislativu – v některých zemích platí specifická pravidla pro přepravu kol, například povinné odrazky nebo reflexní značení.

Nenechávejte kola bez dozoru – e-kola stejně jako jejich baterie představují atraktivní cíl pro nejednoho zloděje. Pokud zastavujete, mějte je pokud možno na očích a pořádně je zamkněte. Parkováním na dobře osvětlených a frekventovaných místech snížíte riziko krádeže. Za zvážení stojí také alarm nebo GPS lokátor.

Připraveni vyrazit? Elektrokolo přímo volá po nových dobrodružstvích, větších dálkách a jízdách, na které jen tak nezapomenete. S našimi tipy bude jeho převoz brnkačka. Tak šťastnou cestu!

mladý pár nakládající elektrokola na nosič na tažné zařízení
 

Je článek užitečný?

0x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články

Související kategorie