Dali jste si novoroční předsevzetí „zhubnout“? Přečtěte si pár tipů, jak začít

Nový rok představuje pro mnohé nový začátek a „zhubnu“ patří spolu s „přestanu kouřit“ a „začnu šetřit“ k nejčastějším novoročním předsevzetím. Každý chce být v následujícím roce o něco lepší, aktivnější, zdravější, krásnější. Jak začít s novoročním hubnutím?

V první řadě je třeba si uvědomit, že jde o dlouhodobý proces. Nikdo nezhubne 10 kilo ze dne na den. Rychlé hubnutí je navíc nezdravé a neefektivní. Většinou platí, že kdo rychle zhubne, shozená kila i rychle nabere zpět (a možná i něco navíc). Aby byla změna trvalá a dlouhodobá, je třeba na to jít pomalu. Postupně si osvojovat nové návyky, zbavovat se těch starých a pozorovat, co se děje. Nejen s tělem, ale i s psychikou.

1. Stravování

Prvním dílem skládanky je strava. Podstatné je samozřejmě složení jídelníčku, ale neméně podstatné je i to, jak jíte. Jednou z nejzákladnějších, ale za to nejvýznamnějších změn, které můžete udělat, je jíst pomaleji. Naučíte se více vnímat, co máte na talíři, sníte toho méně, což v konečném důsledku povede k redukci hmotnosti a zlepší se tím i samotné trávení. Zdravý a vyvážený jídelníček se skládá z čerstvých surovin a nezpracovaných potravin – zelenina, ovoce, ořechy, luštěniny, celozrnné obilniny, vajíčka, maso, ryby. Nezapomínejte ani na pitný režim. 

2. Pohyb

Kromě toho, že upravíte své stravovací návyky, je potřeba začít se hýbat. Hýbat se co nejvíce během celého dne a také se hýbat pravidelně a cíleně = cvičit minimálně 2 – 3-krát týdně. Začněte více chodit pěšky, vyměňte výtah za schody, v práci se každých cca 30 min postavte od stolu a trochu se rozhýbejte. To vše jsou malé změny, které vás velmi nezatíží, ale přispějí k celkovému výsledku. Co se týče cvičení, najděte si aktivitu, která vás bude těšit a kterou dokážete vykonávat pravidelně a dlouhodobě. Jen tak má totiž cvičení skutečný smysl. Můžete střídat i více aktivit. Různorodost pohybu je dokonce prospěšná, ale pokud s cvičením jen začínáte, klidně postačí jeden druh pohybu 2 – 3-krát týdně.

Jestli už zvolíte dynamické aktivity, jako jsou běh, jízda na kole, bojové sporty, nebo poklidnější cvičení typu jóga a pilates, je jen na vás. Posilování s vlastní vahou těla si můžete zpestřit rozličnými pomůckami, jako jsou balanční podložka, závěsný systém nebo švihadlo.

3. Spánek

Součástí zdravého životního stylu je i kvalitní spánek. Je velmi důležitý pro fyzickou i psychickou regeneraci a napomáhá při hubnutí. Kvalitní spánek znamená nepřetržitý spánek. Ideální délka spánku je pro každého jiná, ale je to přibližně 6–8 hodin denně. Aby byl váš spánek kvalitní, nejezte před spaním těžká jídla a cukry, vypněte všechny obrazovky a snažte se o pravidelný spánkový režim (každý den vstávat a jít spát přibližně ve stejném čase). 

Na své zdraví byste měli myslet nejen během prvních dní nového roku. Kvalitu života je možné zlepšovat neustále i malými změnami během celého roku. Ať už začnete změnou v oblasti výživy, sportu, nebo obou variant, vytrvejte. Pokud z cesty občas sejdete, nic se neděje. Důležité je, abyste se na ni opět vrátili. Držíme palce.

Je článek užitečný?

2x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Silvia Hadeková

Osobní trenérka, instruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyně. Věnuje se především cvičení s vlastní vahou a má ráda cvičební koncepty, které jsou kromě fyzické stránky zaměřeny i na hledání duševní rovnováhy. Zabývá se nutričním koučinkem, v rámci kterého pomáhá lidem najít cestu, jak zlepšit své stravovací návyky.Související články