Bylinky proti ženským problémům. Které a jak pomáhají?

Ačkoliv nimi ochucujeme jídlo nebo z nich připravujeme lahodné čaje, umí nám toho nabídnout mnohem více. Bylinky představují obnovitelný přírodní zdroj léčivých látek, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Platí to i v případě gynekologických problémů a různých ženských potíží. Kteří zástupci rostlinné říše jsou užitečným pomocníkem pro něžné pohlaví?

Bylinky proti ženským problémům. Které a jak pomáhají?
Bylinky proti ženským problémům. Které a jak pomáhají?

Pokud bez chemie, tak s těmito bylinkami

Kontryhel obecný

Je univerzální bylinou na vícero ženských potíží. Pomáhá ve formě čaje i v podobě sedací koupele. Je bohatým zdrojem rostlinných tříslovin, hořčin, flavonoidů, silic, éterických olejů, kyseliny salicylové, vitaminu C, rostlinných fytohormonů, které do jisté míry ovlivňují produkci hormonů v lidském těle. Proto jsou jeho účinky širokospektrální. Upravuje menstruační cyklus, zmírňuje křeče, kvůli hojení ran je užitečný v období šestinedělí, příznivě působí i při různých zánětech, zmírňuje projevy menopauzy, podporuje plodnost.

Kokoška pastuší tobolka

Její nať obsahuje cholin, prolin, acetylcholin, tyramin, histamin, flavonový glykosid diosmin, třísloviny, éterický olej, pryskyřice, inositol, vitamin C, sacharidy, kyselinu jablečnou, vinnou a citronovou, saponiny, alkaloidy, flavonoidy, vitamin K aj. Zesiluje stahy děložního svalstva, používá se při potížích s močením, při krvácejících hemoroidech, zmírňuje silné krvácení během menstruace, přispívá k hojení ran po porodu.

Zdroj: Alexandra Volovenco/Pixabay

Řebříček obecný

Známý je i pod názvem myší ocas. Obsahuje éterický olej, jehož složení tvoří azuleny, hořčina betonicin, cholin, třísloviny, apigenin, slizovité látky, inulin, kyselina askorbová aj. Za jeho protizánětlivý účinek mohou hlavně třísloviny a silice. Používá se na zastavení krvácení (děložního a ledvinového), při hemoroidech, pomáhá při zánětech ledvin a močového měchýře, při nedostatečné a nepravidelné menstruaci zesiluje stahování dělohy. Pomáhá zmírnit také projevy premenstruačního syndromu.

Zdroj: Pezibear/Pixabay

Komonice lékařská

Její nať obsahuje kumarin, melilotin, glykosid melilotosid, kyselinu kumarovou, slizovité látky, cholin, flavony, pryskyřice a třísloviny. Příznivě působí při klimakterických potížích, při bolestech močového měchýře a ledvin, při migréně, která často doprovází menstruaci. Používá se i při nedostatečné a bolestivé menstruaci a také na zvýšení tvorby mléka kojících matek.

Měsíček lékařský

Jeho květy obsahují éterický olej, saponin, karotenoidy, xantofyly, hořčinu kalendin, fytosterin, slizovité látky, flavony, enzymy aj. Má uklidňující účinek na centrální nervovou soustavu. Využívá se při bolestech hlavy, v klimakteriu, při bolestivé a nepravidelné menstruaci, a to ve formě záparu, odvaru, tinktury, balzámu nebo olejového výtažku.

Zdroj: Hans Braxmeier/Pixabay

Hluchavka bílá

Bylina podobná kopřivě obsahuje třísloviny, silice, slizovité látky, adstringens (látky se stahujícím účinkem, které se v medicíně používají například na léčbu gastroenteritid nebo povrchových ran) aj. Používá se při vaginální suchosti, odstraňuje bolesti a křeče během menstruace, tlumí nadměrné menstruační krvácení, pomáhá zmírňovat zánět močových cest, příznivé účinky byly prokázány i při léčbě hemoroidů. Připravuje se ve formě čaje nebo sedací koupele.

Zdroj: Hans Braxmeier/Pixabay

Další nápomocné bylinky

Kromě zmiňovaných bylinek existuje i velké množství dalších, které svými účinky sníží nebo úplně eliminují nepříznivé projevy gynekologických a jiných ženských potíží.
  • Silná, bolestivá nebo nepravidelná menstruace – routa vonná, šalvěj lékařská, heřmánek pravý, meduňka lékařská, přeslička rolní, ostružiník maliník, drmek obecný apod.
  • Zánět močového měchýře, potíže s močovými cestami – šalvěj lékařská, přeslička rolní, pampeliška lékařská, lichořeřišnice větší, zlatobýl obecný, medvědice lékařská apod.
  • Projevy menopauzy, průběh klimakteria – jetel luční, chmel otáčivý, kopřiva dvoudomá, srdečník obecný, hloh obecný, yzop lékařský, třezalka tečkovaná, andělika čínská apod.
  • Gynekologické záněty, mykózy, výtoky, svědění, vaginální suchost – prvosenka jarní, mateřídouška úzkolistá, brusnice borůvka, ožanka kalamandra, heřmánek pravý apod.
  • Libido, nízká sexuální touha, zhoršená funkce vaječníků – pastala rozprostřená, řeřicha peruánská, kotvičník zemní, zázvor lékařský, škornice šípolistá apod.
  • Snížená tvorba mateřského mléka – benedikt lékařský, fenykl, bedrník anýz, jestřabina lékařská, mateřídouška, kopřiva, heřmánek apod.

Zdroj: Annie Spratt/Unsplash

Uvážlivě a žádné experimenty

Vhodný výběr bylinek a jejich poměr, odborná příprava a správné používání mohou zlepšit zdravotní stav, respektive ženské problémy. Pozor však na různé domácí receptury. Libovolné kombinace výtažků z bylin, vyrobené bez vědomosti o působení a doporučených množstvích jednotlivých látek, o jejich vzájemných účincích, tepelném nebo jiném zpracování, mohou mít na organismus i nepříznivý dopad. Opatrnost je proto na místě a experimentování s vlastními, neověřenými „recepturami“ se nedoporučuje.

Je článek užitečný?

26x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články