Bolí vás záda? Svaly? Obraťte se vzhůru nohama!

Už jste se někdy zkusili vyvěsit hlavou dolů? Pokud ne, možná vás překvapí, že tento "netopýří" trik v sobě skrývá jedinečné účinky na vaše zdraví, obzvláště pokud vás trápí bolesti zad. Naštěstí se není třeba ohlížet po jeskyni. Autotrakční lehátko, známé také jako inverzní stůl, vás během několika okamžiků přenese v pohodlí domova do inverzní polohy, tedy hlavou dolů, se všemi jejími benefity.

Autotrakční lehátko je svým způsobem přístrojem snů. Zatímco vy na něm relaxujete, vašim zádům, páteři a namoženým svalům dopřává blahodárné uvolnění a regeneraci. A nejen to. Jedinečné účinky tohoto jednoduchého a zároveň multifunkčního zařízení v sobě skrývají pro mnohé dosud neobjevený klíč k nabuzení vitality, odbourání stresu a celkové posile těla. 

Pod tlakem

Síla gravitace je nemilosrdná a jejímu působení ani účinkům se nevyhneme. Naše záda, páteř, klouby i vnitřní orgány podléhají neustálému tlaku její tíže. A současný životní styl ani sedavý způsob života většiny z nás tělu s následky tohoto faktu rozhodně nepomáhá. Dlouhé hodiny strávené ať už v sedě, či ve stoje, špatné držení těla, ale také opakované zatěžování určitých svalových skupin a kloubů při fitness tréninku nám může přivodit bolesti zad, napětí svalů a nedostatečné prokrvení dolních končetin. 

Obrácená tíže

Autotrakční lehátko nabízí jednoduché, avšak geniální řešení. Stačí se do něj položit a obrátit působení gravitačních sil vzhůru nohama. Jednoduchou koordinací paží a svalů jádra vás lehátko přenese do inverzní polohy. Doslova vám umožní vyvěsit se hlavou dolů. Přijde vám to "na hlavu"? Nenechte se mýlit! Tato nezvyklá pozice poskytuje tělu relaxaci, jaké se mu jinak jen stěží dostane. Působení gravitace v inverzním směru zbaví tělo tlaku na meziobratlové ploténky, uvolní svaly kolem páteře a pomůže od bolavých zad. "Autotrakční lehátko je skvělým řešením na bolesti zad. Snižuje meziobratlové napětí a ploténky se dostávají na své místo. Tělo se vlastní vahou natahuje a narovnává páteř. Bolest zad zcela ustoupila," napsal v recenzi jeden ze spokojených uživatelů lehátka inSPORTline Inverso Plus.

Protáhněte se

V inverzní poloze se budou blahem tetelit také vaše svaly. Blahodárné účinky obrácené přitažlivosti v podobě protažení a uvolnění si užije celé vaše tělo. Odmění se vám lepší flexibilitou, pohyblivostí, ale i prokrvením a cirkulací krve. Pravidelné používání autotrakčního lehátka odlehčí kyčelním kloubům, uleví vnitřním orgánům a pomůže zmírnit přetížení žilního oběhu nohou. Pozitivní efekt má inverzní poloha také na dýchací systém a uvolnění dýchacích cest.

Síla vychází zevnitř

Relaxací na autotrakčním lehátku  dopřejete nejen úlevu svým zádům, svalům a kloubům, ale zapracujete také na síle jádrových (core) svalů, důležitých pro dobrou stabilitu. Inverzní poloha přirozeně aktivuje svaly břicha, zad a pánevního dna, a pozitivně tak působí na správné držení těla a jako prevence proti zranění.
Obrácenou polohu si stačí dopřát několik minut jednou až dvakrát denně. Obzvláště na začátku je vhodné ji střídat s horizontální a vertikální polohou ve dvouminutových intervalech, aby si na ni tělo postupně zvyklo.

Vyvěsit se hlavou dolů může znít možná nekonvenčně, avšak účinky tohoto jednoduchého rehabilitačního cviku na sebe nenechají dlouho čekat. Kromě spokojených uživatelů jej doporučují také maséři a odborníci zabývající se rekonvalescencí těla. Ať už potřebujete ulevit svým zádům a přetaženým svalům, nebo podpořit svou vitalitu, zkuste se na pár minut obrátit vzhůru nohama a vyzkoušejte na vlastní kůži úlevu od běžné tíže. 


 

Je článek užitečný?

0x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články