Úvod > Jak vybrat běžecký pás?

Jak vybrat běžecký pás?

Běžecký pás je populární trenažér simulující přirozený pohyb – chůzi a běh. Spálíte na něm více kalorií než na jakémkoliv jiném zařízení a posílíte srdce, ať už potřebujete zhubnout, nebo nabíráte svalovou hmotu.

Hlavní výhoda běžeckého pásu je sportování v bezpečí domova a bez ohledu na počasí, i v zimě. Funkce stroje si libovolně nastavíte, vše měříte a kontrolujete. Zde je tip přímo od uživatelů: „Když nemáme za celý den nachozeno doporučovaných 10 tisíc kroků, zapneme pás večer u televize a prostě jdeme.“

Moderní běžecké pásy mají elektromotor a elektronické nastavení sklonu běžecké plochy (od 0 do 20 % stoupání). Rozsah rychlosti se pohybuje od 0,8 do 25 km/h.

Základní doporučení a tipy pro výběr běžeckého trenažéru

Abyste si vybrali skutečně ideální běžecký pás, zvažte před jeho nákupem, kdo a jak často ho bude používat. Zda rekreační běžec, více osob, nebo profesionální sportovec?

Zvolte typ běžeckého pásu

 • Motorový běžecký pás – poháněný elektromotorem o síle 1,5 až 5 HP. Zaručuje pohodlný, efektivní trénink s možností přesné regulace rychlosti a sklonu běžecké plochy.
 • Bezmotorový běžecký pás – levnější stroj pro méně náročné uživatele a pomalejší běh. Funguje na mechanickém principu, s nastavením zátěže, sklonu a s magnetickou brzdou.

Zohledněte váhu a výšku cvičícího (respektujte doporučené hodnoty zatížení běžeckého pásu). Pro velmi vytížené běžecké pásy požadujte nejvyšší kvalitu.

U jednotlivých běžeckých pásů posuzujte šířku, stupeň odpružení, sílu a materiál běžecké plochy.

Podle použití běžeckého pásu vybírejte z kategorií:

 • domácí běžecké pásy – do domácí posilovny i do obýváku, levnější, skladné a nehlučné, perfektní pro snížení váhy a udržení kondice celé rodiny
 • klubové běžecké pásy – do klubových a hotelových posiloven, s mnoha funkcemi, vyšší kvalitou i cenou
 • profesionální běžecké pásy – do komerčních fitcenter a posiloven, splňující nejpřísnější evropské normy, s dlouhou zárukou

Propojte stroj s tabletem, běhejte a bavte se!

Trh nabízí rovněž speciální běžecké pásy s funkcí chůze do kopce nebo severské chůze, pásy s menšími rozměry pro ženy a juniory nebo modely k propojení s tabletem, díky nimž si virtuálně zaběháte na zajímavých místech světa. Běžecký pás 4v1 zahrnuje rotanu, vibromasážní pás a úchopy na kliky.

Jaké parametry sledovat při výběru běžeckého pásu?

 • Rám běžeckého pásu – doporučené zatížení (hmotnost a výška cvičence), design a ergonomie. Maximální nosnost běžeckého pásu má být vždy o něco vyšší než je hmotnost nejtěžšího cvičence (např. vážíte-li 80 kg, klidně si pořiďte pás s nosností 110 kg – nikdy ne naopak).
 • Běžecká plocha – rozměry (šířka a délka), rozsah nastavení sklonu (k simulaci běhu po rovině, či do kopce), odpružení (čím dokonalejší, tím stroj méně zatěžuje klouby). Pásy s užší a kratší běžeckou plochou využijete spíše k chůzi a pomalejšímu běhu. Pro rychlé a komfortní běhání je nejlepší běžecká plocha s šířkou nad 46 cm.
 • Motor běžeckého pásu – trvalý výkon motoru (HP od 1,5 do 5), špičkový výkon motoru (maximální krátkodobá zátěž), minimální a maximální rychlost (od 0,8 do 25 km/h.), plynulá regulace výkonu. U těžších cvičenců a vyšší požadované rychlosti volte výkonnější motor. Jistě Vás potěší i to, že silnější motory jsou v reálu méně hlučné.
 • Počítače a snímače tepové frekvence – všechny běžecké pásy měří rychlost, kilometry, čas cvičení, některé i tepovovou frekvenci, spálené kalorie a tuk v těle. Běžné jsou přednastavené programy a dnes už i možnost propojení běžeckého pásu s tabletem.

O co se ještě zajímat při výběru běžeckého pásu?

 • Skladnost – snadné sklopení běžecké plochy, vybavení transportními kolečky.
 • Další funkce – profesionální stroje umožňují připojení hrudního pásu a přizpůsobují rychlost tepové frekvenci cvičence, nabízejí nastavení profilu trasy, zdířku pro audio kabel, reproduktory, integrovaný ventilátor a podobné vychytávky.
 • Minimalizace hlučnosti, tlačítka v postranních madlech, bezpečnostní detaily – konstruktéři dělají vše pro komfort cvičenců a jejich okolí.

Záruka, servis, náhradní díly – praktické je využít například servis běžeckého pásu u Vás doma.

Srovnání běžeckých pásů inSPORTline

5 tipů, jak vybrat běžecký pás

 

Montáž běžeckých pásů

Údržba běžeckých pásů

A pořiďte si běžecký pás i k vám domů!