Úvod > Nevíte si rady s nastavením vašeho masážního křesla? Poradíme vám.

Nevíte si rady s nastavením vašeho masážního křesla? Poradíme vám.

Funkce a programy, které masážní křeslo nabízí, se přirozeně model od modelu liší. Ještě před koupí byste si měli pečlivě přečíst popis funkcí přístroje, o jehož koupi uvažujete, a rozhodnout se, jestli jeho funkční výbava opravdu odpovídá všem vašim požadavkům. U všech našich křesel lze ručně nastavit uživatelskou masáž, u některých výrobků jsou však možnosti tohoto nastavení omezené. Výčet dostupných programů jednotlivých výrobků naleznete v přiloženém manuálu, případně v podrobném popisu produktu.

Vaše masážní křeslo pracuje tak, že jeho elektrický motor pohání mechanická ramena, na kterých jsou umístěny masážní hlavice s válečky. (Obecně platí, že čím výkonnější je motor, tím intenzivnější masáž je křeslo schopno poskytnout.) Ramena se pohybují nahoru a dolů, zatímco válečky se roztahují do stran. V případě 3D masáže zajíždějí také do hloubky. Pohyb ramen a masážních válečků byl navržen tak, aby napodoboval pohyb rukou maséra či masérky. Válečky na svaly působí skrze polstrování křesla.

Automatické programy

Masážní křesla mají vždy několik automatických funkcí, které lze jednoduše spustit stisknutím příslušného tlačítka. Tyto předem nastavené programy jsou tu od toho, aby vám usnadnily přístup k těm nejžádanějším funkcím, které masážní křesla nabízejí. Počet automatických programů se liší v závislosti na jednotlivých modelech. U masážních křesel inSPORTline vždy najdete některé z těchto funkcí:

 • Relaxační masáž k uvolnění svalstva a regeneraci kloubů.

 • Jemná masáž k rozproudění krevního oběhu. Jedná se o velice mírný druh masáže.

 • Hloubková masáž k odstranění bolesti ve svalech. Tato masáž je komplexní a intenzivní.

 • Povzbuzující masáž k odstranění únavy a povzbuzení organismu.

 • Programy vzduchové masáže, které mohou být zaměřeny na oblast pasu, hýždí, rukou, krku a nohou (dle modelu). Využití vzduchových polštářků a jejich kombinace při masáži záleží na funkčním vybavení masážního křesla. Křesla vyšší třídy vám kromě vzduchové masáže nohou poskytnou i masáž chodidel, která může být doplněna i vyhříváním.

Manuální nastavení

Jestliže vám automaticky nastavené programy nebudou vyhovovat, můžete si samozřejmě masáž uzpůsobit dle svých představ. Paměť masážních křesel dokáže uchovat omezený počet uživatelských programů, takže budete mít možnost si své oblíbené nastavení uložit. Při ručním nastavení můžete vybírat mezi různým druhy masáže. Každý z nich simuluje jinou masérskou techniku, takže se liší v účincích a celkovém pocitu. V manuálním nastavení našich křesel najdete tyto druhy masáží:

Druh masáže Popis
Hnětení Mechanismus hnětení vás zbaví bolesti svalů a nastolí po celé ploše vašich zad pocit uvolnění. Hnětení stimuluje krevní oběh ve svalech a napomáhá k lepšímu prokrvení. Během masáže dochází ke střídání tlaku, který masážní hlavice s válečky na tělo vyvíjejí. Jedná se o základní mechanismus masáže k odstranění svalového napětí.
Pleskání Pleskání je intenzivní rytmický pohyb, při kterém jsou masážní hlavice a válečky vzdáleny více od sebe. Rychlost masáže lze upravit dle potřeby. Při tomto druhu masáže dochází k uvolnění a prokrvení svalů. Je proto vhodný pro uvolnění ztuhlých svalů a odbourání únavy.
Poklepávání Při poklepávání jsou masážní hlavice či válečky naprogramovány tak, aby v krátkých intervalech rytmicky zatlačily na svalstvo a poté se vrátily zpět. Tato jemná masáž je vhodná pro povzbuzení unavených svalů.
Poklepávání a hnětení současně Při této intenzivní technice se masážní válečky pohybují jak krouživými pohyby, které jsou typické pro hnětení, tak rytmickými údery používanými při poklepávání. Tato kombinovaná masáž je vhodná pro odbourávání bolesti hluboko ve svalech.
Svírání Svírání je masážní mechanismus, při kterém se válečky v masážní hlavici pohybují proti sobě a napodobují tak pohyb rukou maséra, když prsty svírá svaly. Tato technika je zaměřena hlavně na masírování oblasti ramen.
Shiatsu masáž Shiatsu je druh masáže pocházející z Japonska. Tato masáž je založena na vyvíjení tlaku na akupunkturní body s cílem obnovit energetickou rovnováhu těla. V praxi je tlak na akupunkturní body vyvíjen prsty maséra či masérky. V masážním křesle tlačí na specifické body na vašem těle masážní válečky. Cílem shiatsu masáže je odblokovat energetické dráhy a uvolnit organismus.

Manuální nastavení vám pomůže i tehdy, chcete-li se v rámci masáže zad zaměřit na konkrétní místo nebo oblast. Jestliže si místo celkové masáže zad zvolíte masáž bodovou nebo lokální, pomocí šipek na ovládacím panelu pak můžete masážní válečky v křesle posunout tak, aby byly během masáže v ideální pozici a mohly tak promasírovat svaly, které to podle vás nejvíce potřebují. Bodová masáž se zaměřuje opravdu pouze na jedno konkrétní místo, zatímco lokální masáž vám umožní upřednostnit oblast, která vás nejvíce trápí.

U automatických i manuálních programů lze nastavit rychlost a intenzitu masáže. Intenzita masáže záleží na tom, jak hluboko budou válečky zajíždět do svalové tkáně. Ovládáním rychlosti pak nastavujete, v jakém rytmu masážní hlavice pracují. Počet úrovní nastavení rychlosti i zátěže závisí na modelu křesla s tím, že výrobky vyšší třídy obvykle nabízejí větší množství možností. Běžné modely mají obvykle maximálně tři úrovně nastavení.

Nastavení polohy opěr

Polohu opěrky zad lze nastavit u každého křesla, otázkou je, do jaké míry. Zádovou opěru většiny křesel lze zaklonit nejméně o 50°, abyste během masáže mohli co nejlépe relaxovat. Kvalitnější křesla pak disponují funkcí „Zero Gravity“, díky které budete v křesle odpočívat s nohama nahoře, ve vyšší úrovni než srdce. U křesel vyšší kvality lze nastavit také polohu opěrky hlavy tak, abyste ji přizpůsobili výšce své postavy.

Jestliže uživatel není průměrného vzrůstu, je důležitým faktorem také nastavitelná opěrka nohou. Uživatel by se měl během masáže cítit co nejpohodlněji, což může být problém, jestliže je pro něj opěrka nohou příliš krátká. Nastavitelná lýtková opěrka vám umožní ideálně přizpůsobit spodní část křesla, čímž svému tělu během masáže zajistíte ideální polohu.

Další doplňkové funkce

U masážních křesel inSPORTline se dále můžete setkat také s některou z následujících doplňkových funkcí:

 • Protažení zad - Masážní křesla vyšší úrovně vám pomohou protáhnout záda tak, jak by to udělal zkušený chiropraktik. Během masáže dochází k oddálení zádových obratlů, což uvolňuje tlak na meziobratlové ploténky a nervy.

 • Aktivní twist - Tato funkce masáži přidává navíc prvek přehazování těla ze strany na stranu, a to pomocí vzduchových polštářků. Masáž je tak dynamičtější a zábavnější. Rozhodně při ní neusnete.

 • Aktivní swing - Tato funkce slouží k protažení oblasti zad a krku v průběhu masáže. Sedák se bude naklánět ze strany na stranu, zatímco opěra nohou se bude automaticky pohybovat nahoru a dolů.

 • Podpora lymfatického systému - Masáž stimulující lymfatický systém probíhá pomocí vzduchových polštářků. Intenzitu sevření si lze navolit pomocí ovládacího panelu.

 • Magnetoterapie – Některá křesla jsou vybavena magnety, které stimulují reflexní body v klíčových oblastech nohou. Působení magnetů dodává organismu chybějící energii.

 • Přehrávání hudby - Mnoho moderních masážních křesel je vybaveno přehrávačem hudby, abyste si uvolňující masáž mohli dopřát i za doprovodu vašich oblíbených skladeb. Přehrávače s reproduktory jsou integrovány do křesla. Svůj zvolený výběr hudby můžete nahrát na USB disk, který vložíte do konektoru v křesle, nebo můžete propojit křeslo přes Bluetooth s vaším chytrým telefonem a přehrávat hudbu skrze něj. Ovládat hlasitost pak lze pohodlně pomocí ovládacího panelu na křesle. Příslušenstvím některých modelů jsou i sluchátka. Tato funkce slouží k umocnění pohodového prožitku z masáže a navození té správné atmosféry.
   

Další informace: