Úvod > Jaký je rozdíl mezi elektroboardem a elektrickou dvoukolkou?

Jaký je rozdíl mezi elektroboardem a elektrickou dvoukolkou?

Elektroboardy a elektrické dvoukolky jsou moderní dopravní prostředky, které se staly hitem posledních let. I když se tyto výrobky od pohledu liší, oba fungují na principu intuitivního ovládání. Tyto přístroje jsou vybaveny gyroskopickým systémem k udržení rovnováhy a poháněny dobíjecí baterií. Elektroboardy i elektrické dvoukolky vám za jízdy pomáhají zachovat vyrovnanou polohu, i tak se na nich ale procvičíte – zejména na elektroboardu. Tyto osobní vozítka jsou tedy vhodná nejen k rekreaci, ale také ke zlepšování fyzické kondice a trénování koordinace a rovnováhy. V tomto rádci si blíže popíšeme, jak vlastně tyto přístroje fungují a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Způsob jízdy

Jak už bylo řečeno, elektrické dvoukolky i elektroboardy jsou vybaveny gyroskopickým systémem. Gyroskopy jsou zařízení, která se napříč odvětvími využívají k navigaci a vyvážení polohy (na jejich principu pracují například letecká kormidla). Společně se speciálním integrovaným softwarem a čidly v kolech dokáže tento systém naklánět plošinu dvoukolky či elektroboardu a aktivně tak vyrovnávat její polohu. Tento chytrý a jednoduchý mechanismus vám umožňuje ovládat přístroj vlastní vahou.

Jezdec na elektrické dvoukolce zachovává rovnováhu pomocí řídící tyče. Ta mu také umožňuje zatáčet, zatímco rychlost se reguluje nakláněním těla dopředu a dozadu. Elektroboard naopak žádnou řídící tyč nemá, proto je jízda na něm poněkud složitější. Není to ale nic, co by i začátečník po několika minutách nácviku nezvládl - ovládání elektroboardu je velmi intuitivní. S elektroboardem zrychlujete a zpomalujete stejným způsobem jako na dvoukolce, k zatáčení ale musíte použít nohy, ne ruce. Chcete-li zabočit doprava, zatlačíte levou nohou vpřed a naopak. Stačí se naučit tyto základní pohyby a máte vyhráno!

Jízda na elektroboardu je poněkud namáhavější aktivitou než jízda na dvoukolce – bez jistoty, kterou poskytují madla musíte být přece jenom víc ve střehu a častěji měnit těžiště. Za jízdy na dvoukolce můžete lépe relaxovat a kochat se okolím. Jízda na elektroboardu je na druhou stranu skvělým způsobem, jak trénovat rovnováhu. Naučíte se tak dokonale ovládat své tělo a procvičíte i hluboké svaly, o kterých ani nevíte, že je máte!

Rozsah využití

Základní rozdíl mezi elektrickou dvoukolkou a elektroboardem tkví v možnostech jejich využití. Elektroboard je menší a lépe přenosný. Můžete s ním kličkovat po městě, nebo ho dokonce vzít do nákupního centra. Elektroboardy jsou pro jízdu po městě opravdu ideální, obzvláště pak jedná-li se o krátkou cestu na nákup nebo do parku. Možná je také využijete na cestě do školy nebo do práce. Po jízdě se navíc dají sbalit do tašky nebo do batohu, takže je po vybití můžete víceméně bez problémů přenést. S menšími elektroboardy můžete trénovat triky.

Elektrické dvoukolky jsou těžší a rozměrnější. I když se v naší nabídce najdou i dvoukolky, které váží stejně jako průměrný elektroboard, je přece jen složitější s nimi manipulovat. Na druhou stranu s těmi robustnějšími dvoukolkami můžete vyrazit i do terénu, což s elektroboardem nepůjde. Také se často využívají jako dopravní prostředek v rozlehlých firemních areálech.

Elektrické dvoukolky jsou oblíbené zejména mezi turisty – jestli jste v poslední době navštívili nějaké větší město, mohli jste si všimnou skupinek lidí projíždějících ulice právě na dvoukolkách. V takovýchto lokalitách samozřejmě fungují půjčovny, kde si můžete dvoukolku půjčit. Chcete-li ale vyrazit na méně frekventovaná místa nebo do přírody, je vaše vlastní dvoukolka ideálním řešením.

Dojezd

Elektrické dvoukolky mají obecně vyšší výkon a větší kapacitu baterie než elektroboardy. Tím pádem mají oproti elektroboardům i vyšší dojezd. Většina elektroboardů má dojezd kolem 20 km a některé přístroje mohou zvládnout vzdálenost až 40 km. Dvoukolky mohou mít maximální dojezd až 60 km. Zde je třeba poznamenat, že dojezd není závislý pouze na baterii. Záleží také na hmotnosti uživatele a náročnosti terénu, po kterém jedete. Čím menší je váha uživatele, tím méně zatěžuje baterii a přístroj je tedy schopen urazit delší vzdálenost. Ještě větší vzdálenost pak urazíte, pojedete-li po rovném a pevném povrchu bez překážek. Vydáte-li se do kopce nebo přes mírný terén, dojezd elektrického vozítka bude kratší. Průměrný i maximální dojezd přístroje najdete vždy v popisu produktu.

Rychlost

Elektroboardy i elektrické dvoukolky mají jasně danou maximální rychlost, kterou nelze překročit. Budete-li se o to snažit, většina přístrojů se zastaví, případně bude překročení limitu signalizovat nějakým jiným způsobem. Dvoukolky dosahují vyšších rychlostí než elektroboardy – můžete na nich jezdit rychlostí až 20 km/h. Průměrná maximální rychlost elektroboardu se pohybuje někde kolem 12 km/h, i to je ale poměrně hodně na to, že se za jízdy nemáte čeho chytit. Maximální rychlost jednotlivých produktů je uvedena vždy v popisu produktu.

Shrnutí na závěr

Elektroboardy

 • Jsou vhodné spíše ke sportovním účelům nebo krátkým projížďkám.
 • Nejlepšího využití se jim dostane v městských prostorách.
 • Jsou lehčí než elektrické dvoukolky a lépe se s nimi manipuluje.
 • Na menších elektroboardech lze provádět triky.
 • Na elektroboardu aktivně vyrovnáváte svou váhu a posilujete tak hluboké svaly.
 • Více informací o tom, jak vybrat elektroboard >> zde <<

Elektrické dvoukolky

 • Jsou těžší a robustnější než elektroboardy.
 • Řídící tyč poskytuje uživateli oporu a usnadňuje mu řízení.
 • Elektrické dvoukolky jsou vhodné zejména pro turistiku a projížďky po okolí.
 • Obecně mají dvoukolky lepší dojezd a vyšší maximální rychlost než elektroboardy.
 • Více informací o tom, jak vybrat elektrickou dovukolku >> zde <<


Teď už jistě víte, jak a kde používat jak elektroboard, tak elektrickou dvoukolku. Jestli tedy o koupi jednoho z těchto přístrojů uvažujete, zamyslete se nad uvedenými body a dle vlastních potřeb zvolte výrobek, se kterým budete spokojeni. Nebo si můžete koupit od každého jeden! Budete je moci střídat nebo vyrazit na malou rodinou výpravu. Pak si můžete rozdíly mezi oběma vozítky vyzkoušet na vlastní kůži. Jen nezapomeňte, že i jízda na dvoukolkách může být nebezpečná, ač se to na první pohled nemusí zdát. Proto byste za jízdy měli být vybaveni helmou a chrániči.
 

Vyberte si z naší nabídky balančních vozítek: