V sobotu 26.1. 2019 bude prodejna v Brně uzavřena z důvodu inventur.
Úvod > Jak vybrat inline brusle?

Jak vybrat inline brusle?

Inline bruslení je IN! Tento oblíbený sport do přírody i města pro všechny generace ideálně udržuje fyzickou kondici, přispívá ke zhubnutí a celkově dobrému zdravotnímu stavu.

Inline bruslení je navíc relaxace a zábava podporovaná inline stezkami, skateparky a dalším zázemím, výukou i akcemi ve všech regionech naší republiky.

Pomůžeme Vám vybrat ty pravé inline brusle pro děti i dospělé, abyste mohli takto sportovat a bavit se v celé rodině nebo kruhu přátel.

Jaký typ inline bruslí potřebujete?

Zhodnoťte své bruslařské dovednosti i plány a podle toho se zaměřte na příslušný typ  inline bruslí:

 1. rekreační (fitness) – na běžné bruslení a přepravu (levnější)
 2. profesionální – rychlostní, freestylové, slalomové (dražší)

Pro děti můžete využít praktickou nastavitelnou velikost inline bruslí (posuvnou špičku, případně patu), díky níž brusle s dítětem „rostou“ i několik let. Některé dětské modely jsou dokonce 2 v 1, kombinace se zimními bruslemi.

Při výběru inline bruslí zohledněte:

 • věk a osobní preference bruslaře
 • velikost boty (EUR) a koleček
 • kvalitu a provedení výrobku
 • designové zpracování a cenu

Kolečka na inline brusle

Výkonnost bruslí ovlivňují použitá kolečka a jejich pravidelná výměna. Inline brusle mají většinou 4 kolečka (freestyle brusle 5). Velikost koleček označuje průměr a tloušťku v mm (např. 80/20). Obecně platí, že velká kolečka jsou rychlejší a malá pomalejší. Proto jsou malá kolečka vhodná pro začátečníky.

 • Pro jízdu na U-rampách a ve skateparcích se hodí malá kolečka (55 – 62 mm).
 • Dětské inline brusle mají mít menší kolečka (do 70 mm).
 • Univerzální, pro téměř všechny bruslaře, jsou středně velká kolečka (81 84 mm).
 • Rychlostní inline brusle pro zkušené bruslaře mají velká kolečka (od 85 mm).

Podstatná je rovněž tvrdost koleček označovaná písmenem „A“ na konci.

 • Měkká kolečka jedou pomaleji, ale dobře drží v zatáčkách (od 80A).
 • Středně tvrdá kolečka jsou určena fitness bruslařům pro jízdu v běžných terénech, na silnicích a inline stezkách (80A – 90A).
 • Tvrdá kolečka využijí vyznavači freestyle jízdy, protože vyvinou větší rychlost a déle vydrží (od 90A).

Materiál, délka rámu a ložiska inline bruslí

Bota inline brusle musí noze a hlavně kotníku poskytnout maximální stabilitu. Má obvykle dvě částí – skořepinu obklopující chodidlo a oporu kotníku. Nejčastěji je to různě vyztužený plast, odvětrávaný pro zajištění pohodlí při jízdě. Inline brusle se mají kupovat zhruba o půl až celé číslo větší.

Styl jízdy na inlajnech ovlivňuje také rám brusle. Pevnější, odolnější vůči nárazům a celkově kvalitnější je hliníkový rám, ale používá se i plastový. Delší rám je vhodný v případě vytrvalostních jízd, kratší rám umožňuje snazší ovladatelnost.

Rychlost a kvalitu jízdy na inline bruslích určují i ložiska. Většina ložisek na trhu nese označení ABEC spolu s lichým číslem od 1 do 9 (tedy ABEC-1, ABEC-2, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 a ABEC-9). Čím vyšší je číslo, tím jsou díly ložiska vyrobeny přesněji (s menší odchylkou). 

Inline brusle vybírejte i podle upevnění rámu k botě. U dražších modelů se používá spojení pomocí šroubů, což je výhodné při čištění. U levnějších inline bruslí je nůž ukotven pomocí nýtů a nejlevnější typy mají rám přilepený, případně rovnou vylisovaný jako součást boty.

Vyberte si inline brusle podle kategorie:

 • inline brusle pro začátečníky – pomalejší, pohodlné, s menšími kolečky (72 – 80 mm), s měkčí botou a nízkým rámem, vhodné i pro fitness bruslení a rodinné výlety
 • fitness inline brusle – nejčastěji používané, pro kondiční či rekreační jízdu, s kolečky 80 – 90 mm (u sportovních modelů i 100 nebo 110 mm)
 • agresiv inline brusle – maximálně odolné, pro vyznavače triků, ke skákání a další akrobacii ve skate parku, s malými stabilními kolečky (50 – 60 mm)
 • rychlostní (závodní) inline brusle – rychlé, s dlouhým rámem a nízkou tvrdou botou, s kolečky 100 nebo 110 mm, většinou s možností doladění podle stylu bruslaře
 • slalomové (freeskate, urban, freestyle) inline brusle – výborně ovladatelné, pro slalom, městské jízdy i fitness, s krátkým rámem, tuhou botou a tvrdšími kolečky (76 – 80 mm)
 • hokejové inline brusle – rychlé, s tuhou odolnou botou a kolečky 72 – 80 mm, přizpůsobené změnám směru a většímu zatížení
 • nordic (outdoor) inline brusle – do přírody, na nerovný povrch i trávu, s velkými, většinou nafukovacími kolečky a dlouhým rámem, při použití s holemi nahrazující v létě běžecké lyžování
 • dětské inline brusle – pomalejší, s menšími kolečky, patřící mezi inline brusle pro začátečníky nebo fitness, ale s nastavitelnou velikostí v rozmezí 3 – 4 čísel

Platí, že kvalita a provedení inline bruslí je přímo úměrná jejich ceně. Odborníci doporučují při jejich nákupu nešetřit. Už při bruslení častějším než 2× týdně se rozhlížejte v cenové kategorii 2 500 Kč a výše. Investované peníze se Vám vrátí v komfortu a výborných jízdních vlastnostech inline bruslí.

Nezapomeňte rodině k inline bruslím pořídit také přilby (do 18 let věku povinné ze zákona) a bezpečnostní doplňky – chrániče loktů, kolen, dlaní.

Kdy začít s inline bruslením?

Zdatné děti ovládnou inline brusle už ve 3 až 5 letech, podle trenérů je ale ideální doba začátku bruslení mezi 6. až 10. rokem. Naučit se jízdě na kolečkových bruslích však není problém ani pro dospělého v jakémkoliv věku, důležitá je pouze chuť, odvaha a absence zdravotních omezení. Výuka pro veřejnost se koná v parcích, rekreačních centrech, kurzech a inline klubech. Stačí zapátrat na internetu, nakoupit sportovní vybavení a vyrazit do terénu.

Inline brusle jsou jako malá kulatá křídla. Ať Vám létají a slouží dlouhá léta!

Vyberte si z nabídky in-line bruslí ty svoje

Český košík roku 2015 Ověřeno zákazníky Finalista Shop roku 2016 Finalista Shop roku 2015 Shop roku 2011 Záruka 10 let Apek - certifikovaný obchod