Úvod > Jaký je rozdíl mezi trekingovými a Nordic Walking holemi?

Jaký je rozdíl mezi trekingovými a Nordic Walking holemi?

Hole na Nordic Walking (neboli Severskou chůzi) se od holí trekingových (trekové, hiking) na první pohled příliš neliší. Nicméně rozdíly mezi těmito dvěma typy holí existují a rozhodně nejsou zanedbatelné. V tomto rádci se dozvíte, v čem se tyto dva typy holí liší, a na co se při jejich výběru zaměřit.

Jaký je rozdíl mezi trekingovými a Nordic Walking holemi?
 

Rychlá navigace

1. Typ madel

Nordic Walking – podobně jako u holí na běžecké lyže je i zde madlo dlouhé a štíhlé. Díky tomu jedna velikost vyhovuje více uživatelům.

Trekingové – madla u trekingových holí jsou anatomicky tvarována (drážky na prsty), aby co nejpřesněji sedla uživateli. Z toho důvodu je nejlepší, pokud hole neznáme, si je před koupí vyzkoušet.

2. Materiál madel

Na madla je používáno několik materiálů, které se liší jak kvalitou, tak pak i výslednou cenou. Je používán plast, který je nejlevnější a nejjednodušší na údržbu, guma a neopren, které mají vysokou protiskluzovost, a nakonec syntetický a přírodní korek. Přírodní korek je nejkvalitnější a pocitově nejlepší, nicméně s tím je spojena i cena.

3. Poutko

Nordic Walking – zde poutka představují spíše menší „rukavičku“, nikoliv klasické poutko jako u trekingových, popřípadě holí na sjezdové lyžování. To z toho důvodu, že je hůl při pohybu dozadu pouštěna, nikoliv stále držena, jako u trekingových holí. V případě, že poutko není řešeno rukavičkou, mělo by obsahovat přinejmenším otvor na palec.

Trekingové – zde je poutko klasické ve tvaru prostého očka, které plní základní opěrnou funkci. Hole je v případě trekingových držena nepřetržitě a k tomu je přizpůsobené i poutko.

4. Tělo hole

Nordic Walking – hole na Nordic Walking jsou nejčastěji jednodílné, tedy z jednoho kusu a nedají se složit. Můžeme se ale setkat i se dvou až třídílnými holemi (teleskopické), které jsou praktičtější vzhledem ke skladování a převážení. Každý prodejce NW holí má ve svém sortimentu skládacích holí alespoň pár kusů. Při dynamické chůzi, jaká u NW je, je na takovéto hole ale menší spoleh. Na druhou stranu může jeden pár holí používat více lidí o různé výšce.

Trekingové – u trekingových holí se s teleskopickým tělem setkáme prakticky všude. Nastavitelná délka je nezbytná pro pohyb v různém terénu (zkrácení při chůzi do kopce, prodloužení při chůzi ze svahu atd.)

Délka holí – optimální délka holí odpovídá jednoduché rovnici „tělesná výška x 0,68“, tedy člověk vysoký 180 cm by měl mít hole alespoň 122 cm vysoké. V praxi to vypadá tak, že by měl být v lokti svírán pravý úhel.

5. Materiál hole

Chodci mají na výběr z několika materiálů - hliníku, sklolaminátu, karbonu, nebo z jejich kombinací. Nejtěžší, a také nejlevnější, je hliník. Hliníkové hůlky se hodí pro nenáročného uživatele, kterému slouží spíše jako opora.

Sklolaminátové jsou lehčí než hliníkové, ale hodí se spíše na měkký povrch. I tyto jsou vhodné rovněž spíše pro rekreační chodce. Naopak náročnější a častí chodci by se měli poohlížet po karbonu. Karbonové hole se liší podle obsaženého karbonu v tyči, měl by sáhnout po karbonové holi. Obecně platí, že čím více karbonu se v holi nachází, tím je lehčí, tvrdší, dobře vede a tlumí otřesy, které by jinak přecházely do těla. Rovněž čím má chodec větší tělesnou hmotnost, tím vyšší obsažené procento karbonu by měl v holi mít.

6. Zakončení hole

Nordic Walking – jedním z rozeznávacích znaků jsou kromě rukaviček na madlech také koncovky jednotlivých holí. Hole na Nordic Walking jsou zakončeny tzv. botičkou, která je tvarována tak, aby bylo odpichování se co nejpohodlnější. Rovněž je redukován nepříjemný zvuk cvakání kovu o zem, jak je tomu u holí trekingových.

Trekingové – Trekingové hole mají oproti tomu zakončení kovovými hroty, které slouží pro zapichování se v terénu pro lepší odrazivost. Můžeme se však setkat i s botičkami, které jsou ale narozdíl od sešikmených NW holí kulaté s rovnou odrazovou plochou.

7. Odpružení

Nordic Walking – zde odpružení postrádá smysl, chůze je rychlá, dynamická, a odpružení by v takovém případě snižovalo vydanou energii. Proto bývá většina holí na Nordic Walking BEZ odpružení, případně jej lze zamknout.

Trekingové – vzhledem k často měnícímu se terénu a mnohdy i náročnému terénu je odpružení u trekingových časté, ale ne všudypřítomné. Zákazník má na výběr hole s odpružením i bez. Odpružené hole můžeme často rozeznat podle zkratky AS (Anti-Shock).
 

Související témata: